Bu Beden Benim!

Bedensel farkındalık ve sınırlar.


Bedensel farkındalık ve sınırlar

Bir yetişkinin, çocuğa cinsel yaklaşımda bulunmasına “Cinsel İstismar” diyoruz.

Bu konuyu uygun bir zamanda çocuklarımızla konuşmak ve bu konudaki farkındalıklarını oluşturmak onları cinsel istismardan korumanın en iyi yoludur.

Bu nedenle anne ve babalara düşen ilk görev, okul öncesi dönemde cinsellikle ilgili farkındalığın başladığı dönemde bu konu hakkında çocuklarını bilinçlendirmeye çalışmalarıdır. Çocuğun kendisini koruyabilmesi için bilgilendirilmesi büyük önem taşır.

Peki, çocuklarımıza neler yapmalıyız ve nasıl bir açıklamada bulunmalıyız?

Öncelikle, çocuğun çevresindeki herkese güvensizlik ve korku geliştirmesini sağlamamaya özen gösterilmelidir.

İnsanları kötüleyerek, çocukları gözümüzün önünden ayırmayarak, aşırı koruyucu, kollayıcı davranışlarla sürekli başına kötü bir şeylerin geleceğinden endişe ederek ve cinselliğin kötü, ayıp, konuşulmayan (tabu) bir şey olarak ilan ederek bu işi başaramayız. Bu tarz yaklaşımlar çocuğun ilerideki cinsel hayatını ve insanlara olan güvenini olumsuz etkileyecek ve daha da olumsuz sonuçlara yol açacaktır.

 Çocuğun yaşı ne olursa olsun, bebek bile olsa kişinin bedeni kendine aittir.

Bu nedenle sizin çocuğunuz bile olsa ona dokunurken özen göstermeli, istemediği zamanlarda da öpmemelisiniz.

Çocuğunuzu severken bile seni öpebilir miyim? Diye sorulmalı ve izni, isteği olursa öpülmeli ve bu bilincin oluşması desteklenmelidir.  

Çocuğunuzun fiziksel olarak sizden güçsüz olduğunu asla ona hissettirilmemelidir.  İlkokul çağından itibaren çocuğun yavaş yavaş kendi yıkanmasına izin verilmelidir.  Asla başkalarının yanında üst-baş değiştirilmemeli ve çocuğa tuvalet ihtiyacının yalnız başına giderilmesi gereken bir durum olduğu da öğretilmelidir.

 Ev içerisinde herkesin mahremine saygı gösterilmesine dair örnek olunmalıdır.  Örneğin; herkes tuvalette iken kapısını kapatır ya da bir diğerinin odasına girmeden kapı çalar, böylece çocuk yavaş yavaş “özel bölge” kavramını algılamaya başlar.

 Aynı evin içinde kız erkek kardeş var ise, mutlaka ergenliğe yaklaşma döneminde ayrı odalarda yatırılmalıdır. Ebeveynler çocuklarının önünde birbirine cinsel içerikli şakalar yapmamalı ve çocuklarını da dudaklarından asla öpmemelidir. Aksi takdirde çocuklar da dudaklarından öpüldüklerinde bu durumu normal karşılamaktadırlar.

4-7 yaş aralığında, “Güvenli ve Tehlikeli” gibi kavramları anlamaya başladıkları dönemde konu “Vücut Güvenliği” şeklinde basit ve somut cümlelerle anlatılabilir. Örneğin; “Seninle vücudunun güvenliği hakkında kısa bir konuşalım istiyorum. Hepimizdeki gibi senin de vücudunda bazı özel bölgelerin vardır. Buralar iç çamaşırlarının kapattığı yerlerindir. Buralarına istemediğin kişilerin dokunmasına izin vermeyebilirsin, hayır diyebilirsin, sana kızmayız. Bazen bazı yetişkinler ki bunlar tanıdığın, sevdiğin büyüklerin de olabilir, bu güven kurallarını bilmeden sana dokunabilirler ve bu seni rahatsız, üzgün veya garip hissettirebilir. Böyle bir şey olduğunda “Hayır - Dokunma” diyebilirsin. Sonra da gel bunu bana  ( veya çocuğun güvenli yetişkini kim olacak ise ona) anlat, olur mu? Böylece biz hem seni koruyabiliriz, hem de o yetişkine güvenlik kurallarını hatırlatırız.” gibi bir söylemde bulunulabilir. Burada çocuğu korkutmamak, olan bir olayı anlattığında birilerinin cezalanmasına sebep olacağını düşündürtmemek oldukça önemlidir.

Ona istemediği şekilde dokunan kişi ısrar etse bile kesinlikle bunu "sır” olarak saklamaması gerektiğini ve ancak gerçeği söylerse onu koruyabileceğinizi vurgulamak da önem taşır.

Tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak; istismardan korunmanın en önemli yolu bilgi sahibi olmaktır. Nitekim cinsel istismar konusunda bilgilendirilmiş çocuklar, bu tehlikeyi engellemek ve yaşadıkları istismarı güvendikleri bir yetişkin ile paylaşmak konusunda daha hazırlıklı olurlar.

 Cinsel istismar ciddi bir konudur ve bu konuda tedbirli olunmalı ve çocuğunuza da öğretilmelidir.

En önemli  şey, çocuğunuzla sevgiye dayalı bir güven ilişkisi kurmak ve aranızda sırlar olursa yardımcı olamayacağınızı anlatabilmenizdir