Okula Dönüş

Yaz Tatili Sonrası Okula Dönüş


     Yaz tatili bitiyor… Şimdi ebeveynlerin çoğunun aklına aynı soru takılıyor, “ Yaklaşık 3 ay süren tatilin dönüşü çocuklar için nasıl olacak?”

Elbetteki çok kolay olmayacak. Hatta günlük rutine adapte olmak çocukların yanı sıra aileleri açısından da oldukça zor karşılanır.

Çocukların 3 ay süren tatil sonrasında okula sağlıklı bir dönüş yapabilmeleri onlar için çok daha zor. Ancak bu dönemi de alınan bir takım önlemlerle daha kolay atlatabilmek mümkün.

3 aylık tatil dönemi boyunca azalan sorumluluklar, düzensiz uyku ve yemek saatleriyle uzun süren oyun keyfi, çocukların okula dönmesini oldukça zor hale getirir.

Tatil bizler için olduğu kadar çocuklar için de büyük önem taşıyor. Uzun bir tatilin ardından tam da tatile alışmışken okulların açılması, deyim yerindeyse çocuklarda tatil sonrası sendromu yaratıyor.

   Tatil sonrası çocukların okula ve derslerine adapte olmasında en büyük görev ailelere düşüyor. Ve bu görevlerin başında ise çocuğun bu geçiş dönemlerinde ailelerin onları hazırlayıcı ve destekleyici olması gerekiyor.   

Çocuklarda tatil sonrası genellikle bir gevşeme oluyor. Yeni bir eğitim dönemine, dinlenmiş ve kendini yenilemiş olarak başlamak önemli. Yaz dönemi eğlence ve dinlenmeye okul dönemi içinden daha fazla yer verilmelidir.

  Eğer çocuk okula dönüş sendromu yaşıyorsa, yine abartılı olmadan onu sakinleştirecek ve güven verecek cümleler kurulmalı, yalnız olmadığı, kendisi gibi pek çok arkadaşının yeni döneme başlayacağı anlatılmalı, arkadaşlarını özlemiş olacağı hissettirilmelidir.

   Burada ebeveyn tutumları ve model olmaları önemlidir. Ebeveyn, pazartesi sendromu yaşadığını çocuğuna hissettiriyorsa ve kendisi yaşıyorsa, çocuğundan yeni döneme başlama sendromunu beklemelidir.

Aileler kendi stres ve kaygılarını çocuklarına yansıtmamalıdır.

     Zaman zaman okulun açılmasına 5 gün kaldı, 4 gün kaldı gibi hatırlatmalar yapılmalıdır. Bu hatırlatmalar, aile içinde sanki başkaları ile konuşuyor şeklinde yapılmalı ve çocuğa hissettirilmelidir. Beden dili olarak da çok önemli bir şey yapıyormuş yaklaşımında bulunmamalıdırlar.

   Mümkünse tatilden bir hafta önce dönerek, kışlık düzenine çocuğu alıştırmak gerekir. Okullar açılmadan yemek ve uyku düzenini iyice oturtmak,  gerginlik yaratan bilgisayar oyunlarını akşam saatlerine gelmeden sona erdirmiş olmaları önemlidir. Uyku öncesi daha sakin oyunlar onların uykuya geçişini çabuklaştırır. Çocukla beraber yapılan okul hazırlıkları alışverişler okula uyumunu kolaylaştırır.

   Eğitim programı, tatil sonrası bir süre genellikle rahat olur. Bu adaptasyon süresi çocuk için çok önemlidir. Okulların ilk açıldığı günden itibaren, çocuk okula devamlılık göstermeli.            

  ” Eylül ayı ortası ya da bayram tatili bir geçsin öyle okula başlar” düşünceleri çocuğu zaman olumsuz etkiler. Her zaman grupla beraber hareket etmek en doğrusudur.

     Çocuklara eğitim veren kişilerin de onları ne kadar özlediklerini, ne kadar büyüdüklerini söyleyerek çocukta güven duygusunu oluşturmak ve çocuğa pozitif enerjiyi hissettirmeleri önemlidir.

    Evet, sevgili ebeveynlerimiz, bu süreçte her zaman olduğu gibi kararlı davranmanız gerekmektedir. Herkesin bir işi olduğu ve bunun yaşamın bir parçası olduğu ve kişilerin gelişimi ve çevremiz için bir katılımda bulunduğumuzu anlatabiliriz. Herkesin üzerine düşen görevi olduğunu ve kendisinin de okula gitmek ve derslerine hazırlanmak gibi bir görevi olduğunu kavratmamız gerekir. Önümüzdeki günlerde yine birlikte güzel tatil planları yapılabileceğinden söz edilebilirsiniz.

 

İLK YUVAM ABC
Oya Havsa - Reyhan Özlü