Beslenme

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı


Çocuğun doğru bir şekilde beslenmesi, sağlıklı olması ülkemizde önem taşımaktadır. Dünyaya gelen bebeğin ilk temel ihtiyacı beslenmektir. Annenin görevi ise; çocuğunu beslemektir. Bir çok ebeveynin aşamadığı sorunlardan biri olan beslenme alışkanlığını bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

 

1-3 yaş beslenme alışkanlığı

Bu dönemde artık çocuğunuzun anne sütüne olan ihtiyacı azalmaya başlamış ve sizin yiyebildiğiniz tüm yiyecekleri tüketmeye başlamıştır. Öncelikli olarak;

a)Yemek düzeniniz olmalı, bu dönemde her öğünün masada birlikte yeniyor olması gerekir.

b)Herkese ait masada bir tabak olmalı, taklit döneminde olan çocuk ebeveynlerini taklit ederek kendi başına yemek yeme becerisi kazanacaktır.

c)Yemek yemesi için hemen müdahalede bulunulmamalı,

d)Beslenme alışkanlığını kazanırken üzerine dökmesin diye siz yedirmeyin!,

e)Çocuğun yemek seçmemesi için sizin de yemek seçmiyor olmanız gerekir.

f)Çiğneme davranışın pekişmesi için yiyecekleri hemen yutabileceği şekilde bölmeyin. Böldüğünüz yiyecekler hem onun yutabileceği hem de çiğneyebileceği büyüklükte olmalıdır.

g)Tv, telefon, tablet başında iken çocuğa asla yemek yedirmeyin. Çocuk ekran başındayken yediği yiyeceklerin farkında olmayacak, yeme becerisi gelişmeyecek, açlık tokluk farkını anlamayacaktır.

h) Güzel ve doğru şekilde yenilen her yemek için çocuğu takdir etmeyi unutmayın...

 

3 yaş ve üzeri beslenme alışkanlığı

3 yaşından itibaren artık çocuk çatal kaşık hatta bıçak kullanma becerisine sahiptir. Bu dönemde hala çocuk kendi başına yemek yeme becerisini kazanmamışsa; çocuğu heveslendirerek kendi başına bunu başarabileceği söylenmeli ve anne baba tarafından yemesi için destek almamalıdır.

Pek çok ebeveyn çocuğunun iştahsız olduğundan yakınır. Bu yakınmaların çoğu kuruntu olmakla birlikte doğruluk payı da vardır. İştahsız olduğundan şüphe ettiğiniz çocuğunuz için bazı öneriler:

1)  Çocuğunuza yemeğini yemesi için yeterli zaman verin ancak bu süre yarım saatten fazla olmasın.

2)   Çocuklar dönem dönem yemek seçebilir. Bir süre sonra hiç yemediği gıdayı farklı bir şekilde sunarak tekrar deneyin.

3)  Çocuğunuza, beslenmenin önemini kavratan hikâyeler, masallar anlatın; ona örnekler verin. Beslenmenin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğuna inanmasını sağlayın.

4)  Yaptığınız yemekleri olabildiği kadarıyla çekici hale getirin. Örneğin;kalp şeklinde kesip çocuğunuzun tabağına koyduğunuz ekmek, çizgi film karakteri şeklinde kurabiyeler, çiçek şeklini almış meyveler vs.

5)  Sevmediği yiyecekleri sevdiği yiyeceklerin içine katın. Örneğin; çocuğun sevmediği besini severek yediği bir yiyeceğin için öncelikle az miktarda koyarak karıştırın, daha sonra bu miktarı arttırın. Bazen de severek yediği yiyeceği tek başına verin.

6)  Birlikte mutfak aktiviteleri yapın. Yemek konusunda değişik bilgiler verin. Basit şeyleri birlikte yapın ve yiyin.

7)  Çocuğunuzun tüketebileceği miktarda tabağına yemek koyun.

8) Et yemek istemeyen bir çocuğun alması gereken protein ihtiyacı yumurta veya kuru baklagiller verilerek desteklenmelidir.

9) Çocuğun tükettiği besinlerde çeşitlilik yaratın. Aynı şekilde yapılan yemekler bir süre sonra çocukta bıkkınlık hissi uyandıracağından farklı şekilde pişirme yöntemleri deneyin.

 

Çocuklarda görülen iştahsızlık / yemek yememe sebeplerinden biri de çocuğun içinde bulunduğu durum ve koşullar olabilir. Yani çocuğun yemek yeme istememe durumu çocuğun psikolojisiyle de alakalıdır.

 Çocuğun tükettiği yemeklerin miktarında azalma görüldüğünde çocuğun içinde bulunduğu koşullar düşünülmeli, onu mutsuz eden, üzen bir durumun olup olmadığı da araştırılmalıdır. Örneğin; yeni doğan kardeş ile birlikte çocuk,anne ve babasının eskisi kadar kendisiyle ilgilenmediğini düşünüp, yeme davranışını azaltabilir. Çocuk sadece kendisine yemek yedirildiği zaman anne babadan ilgi gördüğünü anladığında, yemek yememe davranışını da sürdürebilmektedir.

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklarında duygu durumlarının değişiklik göstereceğini unutmamak gerekir ve bu konuda gerekli desteğin sağlanması da önem taşımaktadır.

Uzman Psikolog

Pırıl Tezcan